Agenda 2018


DAY 1 Thursday, October 11, 2018DAY 2 Friday, October 12, 2018

Inspirational Keynotes
(Cloud Stage)

Welcome to #ada18

9.30 – 9.40 am

Opening of the 4th Ada Lovelace Festival

9.40 – 10.00 am

Miriam Meckel, WirtschaftsWoche

Natural language processing technologies and Key Applications in Industry

10.00 – 10.30 am

Dr. Feiyu Xu, Lenovo Group

Beyond Silicon Valley – the future of the platform economy

10.30 – 11:00 am

Dr. Svenja Falk, Accenture Research

Break

11.00 – 11.30 am

The unexpected power of AI to change the world

11.30 – 12.00 pm

Kriti Sharma, AI for Good

Technology for human benefit: Use technology to address the world’s greatest challenges and to pursue a humanitarian aim

12.00 – 12.45 pm

Kriti Sharma, AI for Good / Nele Kapretz, Impact Hub Berlin / Milena Marin, Amnesty International
Moderation: Astrid Maier, WirtschaftsWoche

Lunch

12.45 – 1.45 pm

coming soon

1.45 – 2.15 pm

The Digital Revolution from a Federal Perspective

2.15 – 2.45 pm

Dorothee Bär, Minister of State and Federal Government Commissioner for Digital Affairs

Orientation Break

2.45 – 3.00 pm

Tech
(Cloud Stage)

Save lives and save costs by implementing AI embedded VR training simulations in Healthcare

3.00 – 3.30 pm

Devi Kolli, AiSolve

From IT Security to Cyber Resilience – or how to survive disaster

3.30 – 4.00 pm

Barbara Saunier, Beiersdorf

Skills
(Rose Stage)

Digital education for children

3.00 – 3.30 pm

Verena Pausder, Fox & Sheep GmbH & HABA Digital GmbH / Dr. Diana Knodel, App Camps

Programming the Future of Humanity: Purpose. Passion. Progress.

3.30 – 4.00 pm

Maggie Buggie, SAP

Workshop-1
(Kontor)

Inspiring people with stories and pictures

3.00 – 4.00 pm

Anna Zange, Accenture / Sebastian Busse, Accenture

Workshop-2
(Abion)

From Cloud Novice to Cloud Native in 60 minutes

3.00 – 4.00 pm

Silke Tautorat, Qaware / Sonja Wittke, Qaware

Workshop-3
(Milkbar)

Design thinking to 3D printing – make it tangible

3.00 – 4.00 pm

Norma Barr, DimensionAlley

Networking Break

4.00 – 4.45 pm
Raum Kontor – 4.00 pm Somatic connecting – accessing our bodies as disruptive technology

Tech
(Cloud Stage)

coming soon

4.45 – 5.15 pm

We make it real, we make it fly! Ideas + Technology = Solutions to change the world

Sara Lozano-Pérez,
Airbus Defence and Space GmbH

5.15 – 5.45 pm

Building lightweight recommendations for Germany´s biggest classifieds website based on Kafka Streams

5.45 – 6.15 pm

Dr. Christiane Lemke, ebay Kleinanzeigen

Customer Lifetime Value based on Multi-Cohort Data

6.15 – 6.45 pm

Magdalena Radinger, Runtastic GmbH

Skills
(Rose Stage)

How can we channel the strength that has overflown Europe’s boarders into more women in tech

4.45 – 5.15 pm

Edlira Kasaj, ReDI School of Digital Integration

Reducing loneliness with warm technology

5.15 – 5.45 pm

Cathrine Karlson, No Isolation

///resort.fizzle.earth: 3 words to address the world

5.45 – 6.15 pm

Clare Jones, what3words

How Can Women Benefit from Artificial Intelligence

6.15 – 6.45 pm

Daniel Barke, WorkGenius

Workshop-1
(Kontor)

Blockchain Demystified – What is the blockchain and when does it really make sense?

4.45 – 5.45 pm

Sonja Greve, DB Systel

If your product could speak, what would it say?

5.45 – 6.45 pm

Karile Klug, Talk To Me Hackathons & Sam Silverlake

Workshop-2
(Abion)

The Future of Work – How we all become a Chief Happiness officer

4.45 – 5.45 pm

Dr. Sarah Träutlein, SAP

Build your own video analysis application using Azure’s cognitive services

5.45 – 6.45 pm

Christin Löhr & Mohamed Bouallegue, movingimage

Workshop-3
(Milkbar)

Promote yourself

4.45 – 5.45 pm

Lena Johanna Schmitt, RCKT GMBH & CO. KG

Workshop slot available – contact us!

5.45 – 6.45 pm

Closing of First Festival Day and beginning of evening event

6.45 pm

 

Somatic connecting – accessing our bodies as disruptive Technology (Kontor)

8.15 – 9.00 am

Eva Bakardjiev, Transformation Catalyst

Inspirational Keynotes
(Cloud Stage)

Opening of the Second Festival Day

9.00 – 9.15 am

Alternative and Augmentative Communication: How tech allowed me to study instead of ending up in a ball pit

9.15 – 9.45 am

Kathrin Lemler, rehabilitation scientist

Why IT is driving the future

9.45 – 10.15 am

Sabine Scheunert, Daimler

Panel: Assistive Technology: Disability Design & Inclusive Innovation

10.15 – 11.00 am

Lisa Domican, Grace App Communications / Katrin Dorfschmid, CYBATHLON, Svenja Heinecke, SOZIALHELDEN e.V.

How do managers bridge the conflict between disruption and business interest – or is there none?

11.30 – 12.00 am

Simone Menne, Non-executive Director BMW, DPDHL, JCI, Springer Nature

Blockchain@Deutsche Bahn: A disruptive technology in our established mobility and logistics context

12.00 – 12.30 pm

Christa Koenen, DB Systel interviewed by Astrid Maier, WirtschaftsWoche

Panel: Exploring the link between body literacy, female empowerment, and technology

12.30 – 1.15 pm

Allissia Quaintance, IQ Gemini / Ruby May, Body literacy coach / Lina Wüller, Ovy App

Lunch & Orientation Break

1.15 – 2.15 pm

Tech
(Cloud Stage)

The future computed! Transforming business with artificial intelligence, trust and ethical values

2.15 – 2.45 pm

Tanja Böhm, Microsoft

The Future of Neurotechnology for Human Benefit

2.45 – 3.15 pm

Tracy Laabs, Wyss Center for Bio and Neuroengineering

PANEL: How the blockchain can change the world

3.15 – 3.45 pm

Miriam Neubauer, Catena Capital, Jasmine Zhang, LongHash, Artiona Bogo, SAP

Skills
(Rose Stage)

Diversität: welche Skills brauchen Unternehmen künftig?

2.15 – 2.45 pm

Fränzi Kühne, Torben, Lucie und die gelbe Gefahr GmbH / Léa Steinacker, WirtschaftsWoche

Empowering Learning through Augmented Reality

2.45- 3.15 pm

Darya Yegorina, CleverBooks

Digital platforms – the future of finance

3.15 – 3.45 pm

Dr. Carolin Gabor, FinLeap GmbH

Workshop-1
(Kontor)

Artificial Intelligence & Machine Learning for beginners

2.15 – 3.45 pm

Theresa Grotendorst, FOBIZZ / Tonja Kochanek, App Camps

Workshop-2
(Abion)

Start Coding with Calliope mini

2.15 – 3.45 pm

Nora Perseke, Calliope GmbH / Anna Lieckfeld, Calliope GmbH

Workshop-3
(Milkbar)

tba

2.15 – 3.45 pm

Agata Krawczyk & Kaja Santo, Rails Girls Berlin

Tech
(Cloud Stage)

Cognitive Interfaces

4.15 – 4.45 pm

Prof. Dr. Enkelejda Kasneci, University of Tübingen

coming soon!

4.45 – 5.15 pm

Skills
(Rose Stage)

Women’s Networks: Learning from Data how change is made

4.15 – 5.15 pm

Sabine Devins, Infographics Group

New ways of collaboration with OKR – learnings from tech companies

4.45 – 5.15 pm

Sonja Mewes, Beautiful Future

Workshop-1
(Kontor)

coming soon

4.15 – 5.15 pm

Workshop-2
(Abion)

Academics-Stage

4.15 – 5.15 pm

Workshop-3
(Milkbar)

coming soon!

4.15 – 5.15 pm

Wrap-Up and Closing of the 4th Ada Lovelace Festival

5.15 – 5.45pm